Našli ste krásnu a štýlovú vinylovú či kompozitnú podlahu presne pre váš domov, a teraz zvažujete akú zvoliť podložku pod podlahu? Ako nájsť takú, aby ste mali istotu, že vám podlaha vydrží čo najdlhšie? Podložky pod plávajúcu podlahu predstavujú ďalší krok výberu krytiny k tomu, aby ste boli spokojní s novým domovom. Alebo sa možno snažíte zistiť, či vôbec potrebujete podložku pod plávajúcu podlahu?
Ak nepatríte k expertom na podlahy, v tomto článku sa dozviete užitočné informácie o podložkách pod podlahu, presnejšie na čo slúžia, aké majú vlastnosti a ktorú si máte zvoliť. Kým niekedy, typicky pri väčšine podláh z rady vinylov, potrebujete ešte zvlášť podložku, existujú aj podlahy, ktoré majú v sebe integrovanú podložku. Vtedy ďalšia podložka nie je vhodná a vystačíte si maximálne s parozábranou.
Podložka pod podlahu závisí aj od podkladu
Výber správneho podkladu pre vinylové / kompozitné podlahy nie je ani zďaleka tak zábavný ako samotný výber podlahy. Spodná strana podlahy si zaslúži ale rovnako vašu pozornosť, ako jej elegantná vrchná strana.Posledný menovaný faktor výrazne ovplyvňuje výdrž podlahy a pocity z chodenia po nej. Ak si budete inštalovať podlahu sám alebo sama, dajte si pozor na 7 najčastejších chýb pri pokládke plávajúcej podlahy.
Výber správnej podložky ovplyvňuje:
- typ podlahy – rôzne materiály podláh môžu vyžadovať odlišné podložky, ideálne je, ak výrobca poskytuje priamo k podlahe podložku na mieru
- spôsob inštalácie – budete podlahu lepiť? v takom prípade nie je podložka potrebná. Naopak, ak podlahu nainštalujete takzvane plávaním, potom sa musíte zaoberať aj výberom kvalitnej podložky
- podklad – je podkladový materiál dostatočne rovný? na čo budete pokladať podlahu plávaním aj s podložkou? Ak je to minerálny podklad, vyžaduje aj parozábranu. Platí, že tie najkvalitnejšie podložky ju majú zabudovanú v sebe
Podložky pod plávajúcu podlahu. Na čo slúžia?
Podložka je dodatočná vrstva materiálu pod podlahou, oddeľuje ju od podkladu. Pôsobí ako vankúš, ktorý stabilizuje podlahu, podopiera ju, tlmí kročajový zvuk, pomáha jej zostať na mieste a umožňuje jej “plávať”. To, ako veľmi podlaha pláva, podložka tlmí, závisí na jej vlastnostiach.
Ako je to s podložkou pod vinylovú podlahou? Inštalácia podložky pod vinylovú podlahu je dôležitá z viacerých dôvodov uvedených vyššia. Ak sa rozhodnete ušetriť na tejto položke, môže vás to dobehnúť neskôr a vyrobíte si problémy, ktoré vás budú stáť ďalšie financie navyše.
Inštaláciou podlahy na holý podklad, či už preglejkový alebo betónový, riskujete skĺznutie klikového mechanizmu a jeho potenciálne vylamovanie, poškodenie samotnej podlahy v priebehu času a ďalšie problémy. Prvé roky bez podložky sa môžu zdať bezproblémové, no s vekom sa riziko negatívnych javov zvyšuje.
Podložky pod plávajúcu podlahu. Aké poznáme materiály a ich výhody?
Ako už viete, podložka poskytuje tenkú vrstvu medzi vaším podkladom a hotovou podlahou. Dokáže tlmiť zvuk, pomáha kontrolovať vlhkosť a dokonca robí tvrdé podlahy pod nohami o niečo zhovievavejšie. Predstavme si niektoré z najbežnejších materiálov, s ktorými sa pri výbere podložky môžete stretnúť.
1. Pena
Penové podložky pod podlahu patria k najlacnejším. Ak je vaša podlaha vyrobená z preglejky, pena je často dobrou voľbou. Najprv sa však uistite, že nemáte problémy s vlhkosťou. Pena a voda nie je dobrá kombinácia a mohla by vám len viac uškodiť.
2. Plsť
Plsť je vynikajúca podložka na pomoc pri problémoch s hlučnou podlahou. Je hustejšia ako pena, takže lepšie tlmí hluk. Má dobré izolačné vlastnosti, ale na druhej strane je dosť tenká – takže s tvrdou podlahou často nepomáha.
3. Korok
Korok je ďalší materiál, ktorý dobre pohlcuje zvuk. Je to dobrá voľba, ak máte menšie problémy s vlhkosťou. Pri očakávaní vysokej vlhkosti ale ako možnosť odpadá aj korok.
4. Extrudovaný polystyrén
Podložka pod podlahu z extrudovaného polystyrénu má niekoľko výhod – materiálovú homogenitu naprieč podložkou vďaka výrobnému procesu. Podložka je odolná nielen voči vode, ale odolá aj rôznym chemikáliam – s prímesou alkoholu, soli, čističom a iným. Materiál sa nerozkladá pôsobením času a je, podobne ako predošlé, bezpečný pre človeka. Extrudovaný polystyrén sa pozitívne prejaví na životnosti vašej novej podlahy a dokáže ju ochrániť.
Na trhu je veľké množstvo podložiek pod podlahy, ktoré sa medzi sebou líšia použitým materiálom a funkciou. Pri výbere si vždy pozrite technické parametre produktu, izoláciu produktu, tepelný odpor a hrúbku. Značka Afirmax ponúka dva varianty podložiek, ktoré sú kompatibilné s vinylovými a SPC podlahami značky Afirmax. Tieto vám maximálnu oporu pre vašu podlahu.
1) Podložka Afirmax Vinyl SMART s parozábranou
Podložka je vhodná pre celovinylové podlahy s klikom, ako aj SPC podlahy. Je jednoduchá na manipuláciu a vďaka vodiacim čiaram sa s ňou dobre pracuje. Poskytuje vinylovej podlahe stabilitu, a vďaka odolnosti 17dcb vám poskytne aj dobrú zvukovú izoláciu.
Tá pomôže elimonovať kročajový hluk. Integrovaná parozábrana vám ušetrí dodatočné peniaze na samostatnú vrstvu parozábrany. Je vyrobená z extrudovaného polystyrénu, takže preberá všetky výhody daného materiálu.
2) Podložka Afirmax LVT Solid Step s parozábranou
To najlepšie, čo môžete pre SPC podlahu urobiť. Podložka Afirmax LVT Solid Step bola špeciálne vyvinutá pre kompozitné (SPC) podlahy Afirmax. Počíta s ich nízkou hrúbkou a presným spojom, ktorý si vyžaduje optimálnu podložku.
Vďaka vysokej zaťažiteľnosti znásobuje životnosť kompozitnej podlahy. Má nízky tepelný odpor, ktorý značne šetrí náklady na vykurovanie. Navyše Vám odpadá nutnosť pokládky parozábrany, nakoľko parozábrana je už integrovaná v podložke.
Tieto špičkové vlastnosti radia podlahovú podložku Afirmax LVT Solid Step k jednej z najkvalitnejších polyuretánovo-minerálnych (PUM) podložiek na trhu, spĺňajúcich požiadavky európskej normy EN16354.